Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram
Digital Görüntüleme

Digital Görüntüleme

Dijital Görüntüleme (Panoramik Radyografi, RVG)

Dijital görüntüleme ile artik diş ve çenelerin görüntüleri saniyeler içinde yüksek hassasiyet ve netlikte bilgisayar ekranında görülebilmektedir. Dijital görüntülerle yapılan hassas ölçümlerin özellikle çene cerrahisi, implantoloji ve endodontide başarıya katkısı göz ardı edilemez. Dijital görüntülemenin bir diğer avantajı ise bu yüksek nitelikli görüntülerin, çok daha az ışın ile ve kısa sürede elde ediliyor olmasıdır.

Dijital radyografilerin konvansiyonel radyografilere oranla avantajı var mıdır?

Hız: Dijital radyografilerden görüntünün elde edilmesi konvansiyonel yöntemlere göre çok daha hızlıdır. Bununla beraber arşivlenen görüntülere sonradan ulaşmak istenildiğinde de çok daha kısa zaman harcanır.

Az doz: Dijital radyografilerde, konvansiyonel radyografilerle karşılaştırıldığında %90'a varan doz azalmasının sağlandığı gösterilmiştir.

Görüntü üzerinde düzenleme: Dijital radyografilerde görüntü üzerinde düzenlemelerin yapılabilmesi konvansiyonel yöntemlere göre en önemli özelliktir. istenilen bölgenin görüntüsünün iyileştirilmesi ve istenmeyen alanların görüntülerinin baskılanması iyi bir teşhis olanağını sağlar.

Ölçüm yapılabilme: Dijital görüntünün analizinde, dijital pergel, cetvel ve açı ölçerler kullanılmaktadır. Görüntü üzerinde ölçümlerin yapılabilmesi endodontik tedavilerde dişhekimlerine kolaylık sağlamaktadır.

Çevre dostu: Dijital görüntünün elde edilmesi için banyo işlemine ihtiyaç duyulmaması çevreye zararlı kimyasalların kullanımını ortadan kaldırmıştır.

Önceki
Sterilizasyon
Sonraki
Estetik Dişhekimliği