Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram
Hamilelerde Ağız ve Diş Bakımı

Hamilelerde Ağız ve Diş Bakımı

Her doğumda bir diş kaybedilir’ düşüncesi doğru mu?

Hamilelik sırasında bebeğin kendisi için gerekli olan kalsiyumu annenin dişlerinden alarak annesinin dişlerinin çabuk çürümesine yol açtığı düşüncesi tamamen yanlıştır. Bu dönemde dişlerin daha çabuk çürümelerinin nedenleri şunlardır;

Bebek beslenen dönemde yemek yemeğe aşırı istek belirir ve bunlar yendikten sonra diş fırçalama ihmal edilir.  İlk aylarda görülen kusmalardan sonra anne, ağız bakımına yeterince özen göstermeyebilir.  Gebelik hormonlarının (östrojen, progestron) etkisi ile dişetleri daha çabuk kanayan anne, dişlerini fırçalamaktan kaçınır. İşte bu nedenlerden ötürü bu dönemde diş sağlığına daha özen göstermek gerekir.


Hamilelik sırasında diş tedavisi yapılabilir mi?

Hamileliğin ilk üç ayında etkili dental tedaviden kaçınılmalıdır. Fakat ağrıya sebep olmuş ve/veya müdahale edilmediği taktirde daha çok zarara neden olabilecek durumdaki dişlerin çekim, kanal tedavisi gibi acil olarak tedavi edilmesi gereken durumlarında, çekinmeden diş hekimine gidilmelidir.

İkinci üç aylık dönem, hamilelik sonuna kadar ertelenmesi uygun olmayan diş çekimi, dolgular, kanal tedavileri gibi pek çok tedavinin yapılması için en uygun olan dönemdir.

Son üç ayda tedavi için gerekli olan pozisyonları rahat alalaması ve koltukta uzun süre oturamaması nedeni ile diş tedavisi yaparken anne rahatsız olabilmektedir.

Hamilelik sırasında ekstra bir ağız-diş bakımı gerekli midir?

Günlük ağız ve diş bakımı kesintiye uğratılmamalıdır.
Hamilelik öncesi tam bir ağız muayenesinden geçerek, gerekli diş tedavileri yapılmalı, tam bir ağız hijyenine kavuşulmalıdır. Plak birikimi, ve diş eti hastalıkları ile hamilelik sırasında oluşan hormonal değişiklikler arasında direkt ilişki vardır. Hamilelik sırasında oluşan hormon artışı ağız mukozasını dış etkenlere karşı özellikle bakteri plaklarına karşı daha hassas yapar.
Günde en az iki kez diş fırçası ve diş ipi kullanarak etkili diş bakımı yapılarak plak birikimine engel olunmalıdır.

Hamilelikte dental anestezi yapılabilir mi?

Hamilelik esnasında birçok ilacın kullanılmaması ya da kontrollü kullanılması rağmen dental tedavilerde kullanılan lokal anesteziklerin herhangi bir yan etkisi rapor edilmemiştir.

Hamilenin jinekoloğu tarafından herhangi bir uyarı yoksa lokal anestezik kullanımında bir sakınca yoktur. Anestezi altında yapılan tedavide hasta ağrı duymayacak ve daha az stres yaşayacaktır.

Hamilelikte diş röntgeni çekilebilir mi?

Diş hekimliğinde kullanılan röntgen makinelerinde radyasyon çok düşük seviyede olmasına rağmen hamilelerde röntgen çekiminden kaçınılmalıdır. Zorunluluk yoksa bu işlem doğum sonrasına ertelenmelidir.
Eğer acil bir tedavi için kesinlikle röntgen filmi çekilmesi gerekiyorsa :
Anneye özel koruyucu önlük giydirilmeli ve düşük doz uygulaması yapılmalıdır.

Hamilelikte antibiyotik kullanılabilir mi?

Hamilelikte, özellikle Penisilin ve türevi antibiyotiklerin kullanımının bebek için herhangi bir sakıncası yoktur. Tetrasiklin gurubu antibiyotikler alınmamalıdır. Tetrasiklin gebelik sırasında alınırsa, bebeğin dişlerinde "tetrasiklin renkleşmeleri" dediğimiz renkleşmeler oluşur.


Hamilelik gingivitisi (Pregnancy gingivitis)  nedir?

Hamilelik sırasında östrojen ve progesteron hormonlarının salgılarının artmasından kaynaklanan, diş etlerinde şişlikler, kızarıklıklarla gözlenen tablodur. Diş eti oldukça hassastır ve kolayca kanar. Hamilelik gingivitisi genellikle hamileliğin 2.ayında başlayıp 8.ayında en üst seviyeye çıkar, doğumdan sonra kendiliğinden iyileşir.

Günlük düzenli ağız diş bakımı yapmayan kişilerde oluşan ve diş etinin tahrişine neden olan bakteri plağı ya da diş taşı gibi etkenler hamilelik gingivitisi tablosunu daha ciddi boyutlara taşıyabilmektedir. Eğer dişlerde derin tartar birikimi varsa diş hekimi tarafından elimine edilmelidir.

 
                                    Hamilelik gingivitisi

Hamile kadınlarda ayrıca diş eti büyümelerinin irritasyonu sonucu gelişen hamilelik tümörü denilen iltihabi lezyonlarda gelişebilir. Genellikle kendi haline bırakılmakla birlikte, hastaya rahatsızlık veriyorsa, çiğneme, fırçalama ve diğer ağız bakımlarını engelliyorsa, diş hekiminiz tarafından tedavi edilmelidir. 

Önceki
Temporomandibular Eklem (Çene Eklemi Hastalıkları )
Sonraki
Sterilizasyon